0
Yıllık Tecrübe
%
0
Hasta Memnuniyeti
+
0
Diploma & Sertifika

Q-Switch Nd-yag Lazer ile Leke Tedavisi

Q-Switch Lazerler atım süreleri saniyenin milyonda biri seviyesine kısaltılmış olan bir lazer türüdür.  Bu durumda atış süresi uzun olan diğer lazer türlerine kıyasla, daha yüksek bir etki seviyesine sahiptir.

Q Switch Lazerle Leke Tedavisi

Hızlı ve sürekli yapılan atışlar sayesinde etkileri de güçlü ve başarılı olur .  Ayrıca enerji sadece nanosaniye içinde deriye ulaştığı için, çevreleyen doku zarar görmez. Çevreleyen doku etkilenmezken sadece sorunlu bölge ısıtılır ve parçalanır. Darbenin kısalığı, bu lazerlerin istenmeyen yan etkilere neden olmadan etkilerini göstermesini sağlar. Lazer ışığı melanin tarafından emildiği için leke tedavilerinde başarılıdır. Ayrıca ortaya çıkan ısı etkisi kontrollü bir şekilde cilt gençleştirme sağlar.

İşlem Süreci

Q Switch lazerle leke tedavilerinde ağrı olmadığı için anestezi ihtiyacı yoktur. Dövme silme işlemlerinde ise lokal anestezi  etkili bir krem kullanılır.

10-15 dakika kadar süren işlem , hastanın kliniğine göre leke tedavilerinde 4-8 seanslık, dövme tedavilerinde ise 6-10 seanslık  uygulamalar halindedir. Seans araları  leke tedavilerinde1-2 haftadır. Dövme tedavilerinde ise minimum 6 hafta olmalıdır. Melazma tedavisinde seanslar tamamlandıktan sonra yaz aylarında lekenin yeniden başlamaması için hasta 2-3 haftalık aralıklarla ek seanslara alınır.

İşlem Sonrası

Hastalar işlem sonrası  her lazer tedavisinde olduğu gibi güneş kremi kullanmalıdırlar. Dövme tedavilerinden sonra ise doktorunuzun önereceği ek tedaviler olacaktır.

Dövme tedavisi sonrası bir müddet suya girmemek ve evde özel bakım uygulanması gerekir.

Leke tedavilerinden sonra  yüzün bazı alanlarında 1 saat içinde iyileşen hafif bir kızarıklık olur. Çil tedavilerinde ise  tedavi alanlarında 3-4 gün sonra başlayan kabuklanmalar olur ve  bu kabuklanmalar krem tedavilerinin de desteği ile çabucak düşer.

Q switch Nd-yag lazerler hangi amaçla kullanılır?

  • Bu lazerin en çok kullanıldığı alan leke tedavileridir. Tedavilere oldukça dirençli olan melazma tedavisinde bile en etkili ve başarılı lazer tedavisidir.
  • Ayrıca çiller ve yaşlılık lekeleri gibi lekelerin tedavisinde de oldukça başarılıdır
  • İyi huylu oluşan benlerin tedavisi
  • Dövme tedavisi
  • Rozasea, kırmızı yüz tedavisi
  • Kılcal damarların tedavisi
  • Cilt gençleştirme ve yenileme tedavileri
  • Akne izlerinin yok edilmesi
  • Tüy sarartma
  • İnce kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır

Karbon peeling uygulaması da bu lazer türü ile yapılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Q switch ND yag lazer tedavisinin avantajları nelerdir?

Lazer non ablatif bir lazerdir. Yani sizi sosyal ortamdan alıkoymayan, evde bakım gerektirmeyen bir tedavidir. Ayrıca yaz kış tedaviniz devam eder, kesintiye gerek yoktur. Ağrı hissi yoktur, dövme tedavisi haricinde  işlem öncesi lokal anestezi ihtiyacı hissetmezsiniz.

Q switch ND yag lazer ler ile her dövme tedavi edilebilir mi?

Başlıklar uygun ise evet edilebilir. Fakat en başarılı tedavi siyah ve lacivert dövmelerin silinmesi iledir

Q switch ND yag lazerler diğer sistemler ile kombine edilebilir mi?

Evet. Hem leke tedavilerinde, hem cilt gençleştirme tedavilerinde tek başlarına veya diğer sistemler ile kullanılabilirler.

Karbonpeeling bu lazer ile mi yapılır?

Karbonpeeling hem leke tedavilerinde, hem akne tedavilerinde oldukça başarılı bir tedavidir. Üstelik ortaya çıkan kontrollü ısı ile de kolajen sentezinin tetiklenmesi sağlanır ve cilt kalitesinde artış, ciltte canlanma, parlama hissi elde edilir. Zaman içinde seans sayıları ilerledikçe ciltteki ince çizgiler azalmaya başlar.

Q switch ND yag lazerin tüy sarartma etkisi kalıcı mıdır?

Normal epilasyon lazerinin görmediği hafif koyu ve orta sertlikteki tüyler ,  mevsim gözetmeksizin Q switch ND yag  lazer ile sarartılabilir ve kişiye göre bu etki 2-3 ay devam eder.